Fiskus nie może zawężać preferencji dla inwestujących w edukację
Wynagrodzenie wspólnika spółki jawnej prowadzącej szkołę niepubliczną i jednocześnie jej dyrektora, sfinansowane z dotacji oświatowej, jest zwolnione z PIT.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 30 sierpnia 2017 r. (I SA/Wr 516/17).
Stan faktyczny
W grudniu 2016 r. podatnik wystąpił o interpretację w zakresie zwolnienia z PIT. Wyjaśnił, że jest wspólnikiem spółki cywilnej. Wspólnie z drugim wspólnikiem założył i prowadzi szkołę niepubliczną zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty. Podatnik tłumaczył, że w 2017 r. zaplanowano zmianę formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej ze spółki cywilnej w jawną. Wskazał, że obejmie stanowisko dyrektora szkoły i będzie otrzymywał wynagrodzenie, które zostanie sfinansowane z dotacji oświatowej z budżetu powiatu.
Zapytał czy dotacja, którą otrzyma spółka jawna, będzie u niego w całości (proporcjonalnie do jego udziału w zyskach) zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, w tym także w części przeznaczonej na wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji dyrektora.
W jego ocenie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, będzie miało do niego zastosowanie. Zgodnie bowiem z tym przepisem co do zasady wolne od podatku są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta